Moderacija

Ovaj tekst je deo priručnika realizovanog u okviru projekta E.U.R.E.K.A! emancipirani:e i ujedinjeni:e u regenerativnoj edukaciji za klimatsku akciju.
tekst napisala: Jelena Radošević (Tatavaka)

Moderacija


Projekt EUREKA pružio je partnerskim organizacijama priliku da se educiraju u poljima od interesa i ojačaju kapacitete organizacija za rad na povećanju svijesti i razumijevanja građana, nevladinih organizacija i javnih institucija o složenosti i međusobnoj povezanosti različitih tema i problema koji su dio klimatskih promjena s ciljem pozivanja na klimatsku akciju. S obzirom na kompleksnost fenomena klimatskih promjena i činjenice da se odražavaju na život najšireg kruga ljudi, rad na povećanju svijesti i razumijevanja klimatskih promjena nužno obuhvaća komunikaciju između različitih ljudi s različitim pozadinama. Izazov je, prije svega, okupiti ljude različitih pozadina na istom mjestu, fizičkom ili virtualnom, a zatim dati svim prisutnima priliku da pričaju, potaknuti ih da zažele čuti one druge i pomoći im da se međusobno razumiju kako bi zajedno došli do novih koraka u rješavanju problematike očuvanja života suvremenog čovjeka i transformativne prirode. Vještina koju smatramo bitnom podrškom za ostvarivanje uspješne komunikacije i međusobnog razumijevanja pojedinaca različitih pozadina i mišljenja svakako je moderacija. 

Što je to moderacija?

Moderirati znači svesti/svoditi na pravu mjeru. Umijeće moderiranja, kako smo ga mi shvatili i koristili, obuhvaća upotrebu kombinacije komunikacijskih vještina koja je usmjerena na dobivanje najbitnijih informacija na odabranu temu od svih pojedinaca uključenih u razgovor s ciljem kreiranja najkvalitetnijeg mogućeg sadržaja.

Neke od komunikacijskih vještina koje se koriste prilikom moderiranja.

Svoje moderatorske vještine odlučili smo poboljšati kroz online edukaciju Panel Discussion Masterclass: for moderators and panelists Anele Cheung i Treene Nairneg te personaliziraniji edukativni razgovor s vrsnom moderatoricom Kristinom Ercegović.

Osim niza specifičnih savjeta koje je podijelila s nama, a proizilaze iz njenog dugogodišnjeg moderatorskog iskustva, Kristina Ercegović nam je istaknula koliko je bitna kvalitetna priprema razgovora prethodno samom događanju te na što obratiti pažnju tijekom moderiranog razgovora. Ovim putem dijelimo najbitnije od naučenog u kratkim crtama.

Priprema uključuje:

  • istraživanje teme i sugovornika,

  • poticanje sugovornika da razmisle koja je glavna poruka na koju žele prenijeti,

  • međusobno dijeljenje očekivanja između moderatora:ice i sugovornika,

  • dijeljenje cilja razgovora, osnovne strukture, pitanja i informacije o vremenu koje svaki od sugovornika ima na raspolaganju sa sugovornicima itd.


Treba imati na umu:

podrazumijevanja = nerazumijevanje

Prethodno samom početku razgovora, pametno je pripremiti čašu vode, papire i olovku.

Razgovor obično započinje kratkim, ali relevantnim i zanimljivim uvodom. Tijekom razgovora bitno je pažljivo slušati sugovornike, bilježiti, podcrtavati što smatrate bitnim, povezivati i nadovezivati se. U slučaju javljanja izraženijih emocija između sugovornika, ostani smiren:a kako bi se emocije raspršile. Kao zaključak, sumirati sve o čemu se pričalo uz isticanje tri do četiri najbitnije misli ili informacije.

Za sve zainteresirane usavršiti svoje moderatorske vještine, osim što se možete javiti Kristini na https://kristinaercegovic.com/, toplo preporučamo i online kolegij Anele Cheung i Treene Nairneg 

Panel Discussion Masterclass: for moderators and panelists

https://www.udemy.com/course/panel-discussion-masterclass/

koji vrlo strukturirano objašnjava što sve trebate napraviti prethodno, tijekom i nakon panel rasprave da bi ona bila uspješna.

Zelena tranzicija

Zelena tranzicija je mlada ekološka organizacija posvećena agroekologiji, prehrambenom suverenitetu i zaštiti i unapređenju životne sredine.

Previous
Previous

Dragon dreaming

Next
Next

Kolaž biološke raznolikosti