Dobrodošli u EURECA vodič za komuniciranje klimatskih promena.

Materijal koji je pred vama je nastao kao plod dvogodišnjeg rada na projektu.

Ideja projekta je nastala iz činjenice da nova klimatska realnost nije više apstraktni koncept koji nas čeka u nekoj nedefinisanoj budućnosti već naša svakodnevica. Međutim, svesni smo da i pored toga klimatske promene ne dobijaju pažnju koju zaslužuju kao akutni problem. Svakodnevno se u razgovoru sa drugima susrećemo sa mnogim zabludama ili prostim nerazumevanjem problema, a ovaj projekat je nastao kao plod zajedničkog truda i promišljanja o koracima koje bi trebalo preduzeti na putu ka rešenju ovih izazova.

Tema klimatskih promena nije nova, a nije ni slabo obrađena. Postoji mnoštovo različitih resursa koji odlično objašnjavanju šta su klimatske promene i kakve su njihove posledice, ali idalje nam se čini da problem ne dobija pažnju koju zaslužuje. Pozivi za akciju ostaju u krugu ljudi koji se polako širi ali ni izbliza onoliko brzo koliko bismo želeli. Ono što smo prepoznali kao problem jeste komunikacija. Zbog toga naša ideja nije da se bavimo činjenicama o klimatskim promenama, već da se fokusiramo na komunikaciju. Ne šta komuniciramo, već kako komuniciramo.

Ovaj priručnik je pre svega zamišljen kao pomoć i alat za sve one koji komuniciraju o klimatskim promenama. Pred vama je pregled iskustava, pojmova i praktičnih alata sa kojima smo se susreli i koje smo razvili tokom projekta i za koje mislimo da mogu poboljšati komunikaciju o klimatskim promenama i kao i komunikaciju o problemima životne sredine u širem smislu.

Priručnik je podeljen u tri dela:

- Prvi deo predstavlja mozak priručnika i bavi se odnosom čoveka i prirode.

- Drugi deo predstavlja ruke ovog priručnika prikazane kroz encikopediju praktičnih alata koji mogu biti od pomoći u komuniciranju klimatskih promena.

- Treći deo je rečnik pojmova povezanosti sa prirodom i predstavlja srce ovog priručnika.

Pojedinim poglavljima možete pristupiti preko linkova na vrhu stranice.