Radionica: Od tradicionalne do moderne poljoprivrede - kako raditi u skladu sa prirodom i ekonomijom?

Ove nedelje, 3. jula 2022., održali smo radionicu ,,Od tradicionalne do moderne poljoprivrede - kako raditi u skladu sa prirodom i ekonomijom?'' na imanju Organela u Valjevskoj Kamenici. O organskoj i regenerativnoj poljoprivredi su nam govorili Pavle Đorđević, naš domaćin na imanju, i Demijan Lukić-Hanomihl sa imanja Our little kingdom.

Čuli smo puno praktičnih informacija ali i dobili inspiraciju i ideje i za to na koje sve različite načine jedno regenerativno imanje može da funkcioniše: od pravljenja jezeraca, do rada sa prirodnim predatorima vilin-konjicima, bubamarama…, do tehnika poboljšanja kvaliteta zemljišta i upravljanja vodom, do saradnje sa lokalnom zajednicom i razvijanja održivog biznisa koji hrani više porodica.

Ovo predavanje je održano u okviru Erasmus Plus projekta Mediteranski karavan (Mediterranean Caravan: Learning and Sharing Agroecology) .

Cilj ove radionice je bio upoznavanje i razmena znanja i iskustava o različitim pravcima održive poljoprivrede (organska, regenerativna, agroekologija), njihovim sinergijama i koji su sve benefiti od korišćenja poljoprivrednih principa i praksi koje rade u skladu sa prirodom. Naši predavači su govorili o različitim pristupima i pravcima u održivoj poljoprivredi kao i razumevanju poljoprivrednog ekosistema iz perspektive biologije. Takođe, bilo je reči i o ekonomskoj dimenziji poljoprivrede, odnosno, kako da mali proizvođači postignu ekonomsku održivost svojih farmi na tržištu. Tokom ovog jednodnevnog druženja saznali smo ponešto i o problemima i izazovima sa kojima se susreću organski proizvođači, i videli smo, u praksi, kako funkcioniše organsko imanje na svakodnevnom nivou.

Ova radionica je deo Erasmus+ projekta ,,Mediteranski karavan: Učenje i razmena znanja o agroekologiji”.


Šta je to agroekologija?

Agroekologija predstavlja primenu ekoloških principa u poljoprivredi. Ali, ona je više od jednostavnog uputstva kako uzgajati biljke bez upotrebe pesticida i mineralnih đubriva jer uključuje i mere koje korektivno deluju na odnos društva prema poljoprivrednicima, kao i sakupljanje starih znanja koja se vremenom gube. Zato je agroekologija prepoznata kao kocept koji ima ključni značaj u daljem razvoju poljoprivrede i smanjenju njenog negativnog uticaja na životnu sredinu.
S obzirom na činjenicu da se u Srbiji i našem regionu radi o novom konceptu, prvi korak su edukacije, i odraslih i mladih a istovremeno i samih poljoprivrednika. Takođe, deo ovog procesa je i prikupljanje tradicionalnih znanja koja su ponovo aktuelna jer su prepoznata kao ključna u razvoju održive poljoprivrede. Erasmus+ projekat “Mediteranski karavan agroekologije” ima za cilj upravo to: da sa jedne strane razvije metodologiju za obrazovanje u oblasti agroekologije, a sa druge prikupi stara znanja i stvori platformu koja bi zemljoradnicima dala mogućnost da sami dele svoja znanja.  

Agroekologija daje odgovor na pitanja: Kako smanjiti pritisak na prirodne resurse i ekosisteme a u isto vreme proizvoditi dovoljne količine hrane za potrebe društva? Kako malim proizvođačima omogučiti fer otkupne cene za njihove proizvode? Kakvu ulogu imaju potrošači u transformaciji sistema proizvodnje hrane da on postane održiviji i usmerene na lokalnu poljoprivredu?

Mali proizvođači su oni o kojima ovisi ceo sistem proizvodnje hrane, oni su ti koji proizvode najviše, dok su isto vreme upravo oni u vrednosnom lancu osuđeni tek na mrvice profita od finalnog proizvoda koji završi u supermarketima. S druge strane, supermarketi i nepravedne trgovačke prakse koje favorizuju velike poljoprivredne proizvođače, onemogućuju potrošačima da imaju pristup kvalitetnim domaćim proizvodima. Ovakve nepravedne i nerealne proizvodne, ekonomske i društvene prakse koje se guraju u globalnom sistemu proizvodnje hrane su dugoročno neodržive u svakom aspektu. To su samo neka od mnogih pitanja kojima se agroekologija bavi. Hrana je nešto što utiče na sve aspekte naših života. Utoliko, pitanja i izazovi kojima se agroekologija bavi je nešto što se tiče svih nas.



Zelena tranzicija

Zelena tranzicija je mlada ekološka organizacija posvećena agroekologiji, prehrambenom suverenitetu i zaštiti i unapređenju životne sredine.

Previous
Previous

Razgovori u La Petrozi

Next
Next

Mediteranski karavan - trodnevni međunarodni skup posvećen agroekologiji