Agroekološki kurikulum

Za sve one koji se bave agroekološkom edukacijom i uopšte učenjem o regenerativnim pristupima u poljoprivredi - imamo jednu lepu vest. U sklopu projekta „Mediteranski karavan: učenje i deljenje znanja o agroekologiji“, udruženje Zelena Tranzicija je, uz partnere iz Portugala, Italije, Turske, Francuske i Hrvatske, učestvovalo u izradi agroekološkog kurikuluma. Kurikulum je program učenja, ili školski program, koji sadrži kako obrazovne ciljeve tako i odgovarajuće sadržaje i metode kojima taj program može uspešno savladati i ciljevi postići.

Zanimljivo je da ovaj agroekološki kurikulum obuhvata tri stuba, odnosno dimenzije kojima se agroekologija bavi u svom radu. To su ekološka, ekonomska i društvena dimenzija proizvodnje hrane. Agroekologija teži holističkom shvatanju sistema proizvodnje hrane, što u praksi znači da sve tri oblasti moraju biti zastupljene u kreiranju održivih sistema proizvodnje hrane. Samo kada su sva tri stuba u balansu, možemo da pričamo o holističkom, odnosno, agroekološkom načinu proizvodnje hrane.

U kurikulumu se nalaze različiti materijali koji obrađuju ove tri dimenzije. U delu kurikuluma koji se bavi ekološkom problematikom proizvodnje hrane, obrađuje se razni principi i znanja koji su usmereni na tehnike proizvodnje hrane na imanju. U poglavlju kurikuluma koji se bavi ekonomskom problematikom proizvodnje hrane, nalaze se ekonomski modeli i principi koje agroekologija praktikuje kako bi poboljšala ekonomsku održivost proizvođača i pri tom olakšala i potrošačima pristup zdravoj i kvalitetnoj hrani. U poglavlju koje se bavi društvenom problematikom, obrađuju se društveno-politički koncepti i ideje koje pokušavaju da sistem proizvodnje hrane učine pravednijim za male proizvođače i potrošače.

Agroekologija je interdisciplinarna nauka koja nastoji da na celoviti način sagleda sve probleme i aspekte koji se tiču sistema proizvodnje hrane. Ovaj kurikulum ima za cilj da kroz jedan dokument svim zainteresovanim korisnicima prikaže višedimenzionalnost agroekološkog načina razumevanja problematike održivih sistema proizvodnje hrane. Nadamo se da će ovaj naš doprinos pomoći svim zainteresovanima da se bolje upoznaju sa filozofijom i načinom rada agroekologiji u transformaciji naših sistema proizvodnje hrane ka pravednijim i održivijim oblicima.

Agroekološki kurikulum će vrlo uskoro biti dostupan ovde.


Zelena tranzicija

Zelena tranzicija je mlada ekološka organizacija posvećena agroekologiji, prehrambenom suverenitetu i zaštiti i unapređenju životne sredine.

Previous
Previous

Ekonomska dimenzija agroekologije – razvoj nove ekonomije zasnovane na solidarnosti i opštem dobru

Next
Next

Jedinstvena digitalna platforma za učenje i deljenje znanja o agroekologiji?