Metodološki priručnik za sakupljanje tradicionalnog znanja o poljoprivredi
U sklopu projekta „Mediteranski karavan: učenje i deljenje znanja o agroekologiji“, udruženje Zelena Tranzicija je sa odličnim timom partnera iz Portugala, Italije, Francuske, Hrvatske i Turske učestvovalo u izradi Metodološkog priručnika za sakupljanja tradicionalnog znanja o poljoprivredi.
Agroekologija, kao naučna disciplina se, u svojoj multidisciplinarnosti, bavi i sakupljanjem, evaluacijom i valorizacijom tradicionalnog znanja o poljoprivredi. U najkraćim crtama, tradicionalnim znanjem o poljoprivredi se smatraju svi načini i poljoprivredne prakse pre industrijalizacije poljoprivrede i pre uvođenja raznih hemijskih preparata koji danas dominantno predstavljaju osnovu poljoprivredne proizvodnje u svetu. Iako su danas dostupne razne tehnološke inovacije u poljoprivredi, tradicionalno znanje o poljoprivredi je i dalje aktuelno i relevantno jer se ono zasniva na razumevanju prirodnih procesa koji se odvijaju u ekosistemu unutar kojeg se zasniva poljoprivredna proizvodnja. Posmatranje, razumevanje i adaptacija poljoprivredne proizvodnje u skladu sa prirodnim procesima su osnovni alati tradicionalne poljoprivrede. Isti temeljni principi i danas važe u organskoj, regenerativnoj i biodinamičkoj poljoprivredi.
Ovaj Metodološki priručnik služi kao okvir za prikupljanje tradicionalnih poljoprivrednih praksi i njegov cilj je da svakom zainteresovanom pojedincu olakša, sistematizuje i usmeri proces prikupljanja tradicionalnog znanja o poljoprivredi. Cilj ovog prikupljanja je re-valorizacija tradicionalnih praksi i njihova ponovna implementacija. Tehnologija nije rešenje za sve probleme i izazove poljoprivredne proizvodnje sa kojima se susrećemo u današnjem vremenu, kao što ni sva tradicionalna znanja nisu pogodna za implementaciju u današnjem kontekstu. Sinergija i sinteza starog i modernog znanja je pravac koji omogućava uspostavljanje poljoprivredne proizvodnje koja je bazirana na poštovanju prirode kao i proizvodnje zdrave hrane za potrebe društva. Nadamo se da će ovaj priručnik barem malo doprineti upravo ostvarivanju ovih ciljeva.
Priručnik, na srpskom jeziku, je moguće preuzeti na sajtu organizacije Urgenci - ovde.